Naturalne sposoby pielęgnacji włosów.

Ratownik Tomasz 0

Zapewne każdy chciałby jak najdłużej cieszyć się mocnymi i pięknymi włosami – nic w tym dziwnego, zarówno twarz, jaki i włosy są jednym z najważniejszych aspektów przy zrobieniu dobrego wrażenia. Niestety, ale statystyki są nieciekawe – średnio czterech na pięciu panów i jedna na pięć pań mierzy się z uporczywym problemem łysienia. Stres, zła dieta, choroby przewlekłe, a także zaburzenia równowagi hormonalnej  oraz czynniki genetyczne mają wpływ na stan naszych włosów. Na szczęście natura zna kilka sprawdzonych sposobów na ten nurtujący problem, za pomocą których możemy z nim walczyć.

Łysienie – jak sobie z nim radzić?

Przyczyn łysienia jest wiele. Należą do nich między innymi stres, stosowanie leków, choroby tarczycy (przez które włosy stają się cienkie, suche i bardzo przerzedzone), zmiany hormonalne (szczególnie u mężczyzn przez zachwianie produkcji testosteronu), zatrucia toksynami (metale ciężkie takie jak tal, arsen, rtęć, bizmut) choroby głowy, a także pogoda czy nawet nadmierna lub niewłaściwa pielęgnacja. I jak na uwarunkowania genetyczne nie można zbyt wiele poradzić, tak wspomaganie diety suplementami i ziołami powinno być naszym pierwszym krokiem w walce z łysieniem.

Głównym mikroelementem niezbędnym do prawidłowej budowy włosa jest siarka, która wchodzi w skład keratyny, będącej budulcem również innych wytworów naskórka, np. paznokci. Jednym z najlepszych źródeł siarki jest biotyna, zwana witaminą B7, którą znaleźć możemy między innymi w wątróbce czy żółtkach jaj, a także, w bardziej preferowanych przez wegetarian produktach, orzechach włoskich czy migdałach.

A może zioła mnie uratują?

Jeśli zaś chodzi o zioła, to z pewnością wszyscy słyszeli o dobroczynnym wpływie na włosy pokrzywy czy skrzypu polnego. Nic dziwnego: pokrzywa zwyczajna nie dość, że jest cennym źródłem witamin i soli mineralnych, to wyciągi z rośliny działają lekko drażniąco na skórę głowy, powodując wzrost włosów; warto również wspomnieć, że lepsze działanie zewnętrzne będzie miał korzeń tej rośliny, aniżeli ziele. Skrzyp polny którego jeden ze składników – krzemionka – występuje w postaci łatwo rozpuszczalnej w wodzie, dzięki czemu szybko się wchłania i zapobiega nadmiernej łamliwości oraz wypadaniu włosów. Kolejnym surowcem zielarskim jest łopian większy, którego stosowanie zewnętrzne zapobiega łupieżowi oraz stanom zapalnym skóry głowy, wzmacnia mieszki włosowe a nawet wspomaga wyrastanie nowych. Jego surowcem leczniczym jest korzeń, dlatego większość preparatów na bazie łopianu będzie wymagało przygotowania odwaru, czyli zagotowania surowca z wodą.


Ratownik Tomasz

Jestem paramedykiem w Stanach Zjednoczonych. Na co dzień pracuję w pogotowiu i zajmuje się ratowaniem ludzi. Jestem również pasjonatem medycyny, dlatego chce się dzielić wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.