Zwierzęta na ratunek medycynie.

Ratownik Tomasz 0

Duże zasługi za pomoc w medycynie przypisuje się roślinom. Nie można jednak zapomnieć o zwierzętach, które cały czas odgrywają dużą rolę w leczeniu ludzi.

Liczne osiągnięcia oraz odkrycia zawdzięczamy właśnie im. Przez wiele lat wykorzystywane były do testowania nowych leków lub zabiegów oraz poznawania działania układów w ciele, nierzadko przy tym cierpiąc. Dzisiaj powoli odchodzi się od takich zabiegów – coraz rzadziej sprawdza się na nich medykamenty czy kosmetyki. Nie mniej jednak w przeszłości, kiedy ludzie mieli ograniczone możliwości techniczne, pomogło to na przykład w wybraniu odpowiedniej substancji do znieczulania. Mają na koncie ogromne ilości antidotów i leków antymalarycznych, na AIDS, nowotwory i wiele innych ciężkich schorzeń.

Odkryto, że na lub wewnątrz ciała zwierząt, można hodować organy, które następnie są wykorzystywane do przeszczepów. Już w dzisiejszych czasach możliwe jest zbudowanie na skórze bezwłosej myszy małżowiny usznej. Naukowcy prowadzą aktualnie badania, by w niedalekiej przyszłości możliwe było przeszczepianie narządów wewnętrznych zwierząt człowiekowi. W tym celu modyfikuje się genetycznie świnie domowe, następnie przeszczepia się ich serca szympansom, by dopracować je tak by nie zostawały odrzucane przez biorcę organu. Po ich sukcesie, możliwe by było przeszczepianie wieprzowego serca człowiekowi.

Poza anatomicznymi i fizjologicznymi aspektami zwierząt w zastosowaniu w medycynie, są one wsparciem psychicznym dla wielu chorych. Na polskich uczelniach otwierają się ostatnio popularne kierunki takie jak animaloterapia. Animaloterapeuci to właściciele zwierząt, którzy razem z pupilami, odwiedzają pacjentów. W tym przypadku terapeutami są takie pupile jak koty, psy, konie , osły a nawet delfiny.

W medycynie wykorzystuje się również pijawki. Hirudoterapie to forma zabiegów polegająca na filtrowaniu krwi przez pijawki. Trzeba jednak pamiętać, że takie zabiegi muszą być wykonywane pod okiem specjalisty, a pijawki muszą zostać przebadane pod katem nosicielstwa.

Zwierzęta biorą udział również w tworzeniu surowic oraz antytoksyn.


Ratownik Tomasz

Jestem paramedykiem w Stanach Zjednoczonych. Na co dzień pracuję w pogotowiu i zajmuje się ratowaniem ludzi. Jestem również pasjonatem medycyny, dlatego chce się dzielić wiedzą.